Jak należy postępować ze zużytym sprzętem AGD?
Zużyty sprzęt AGD powinien być utylizowany w odpowiedni sposób, określony przepisami prawa. Jest to ważna kwestia z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego.
Zużyty sprzęt AGD jest zaliczany do tzw. elektrośmieci. Jest on często wykonany z materiałów zawierających niebezpieczne substancje, takie jak freon, ołów czy kadm. Brak właściwej utylizacji sprzętu AGD, może skutkować przedostawaniem się ich do wód gruntowych i gleby, co wpływa degradująco na środowisko. Elektrośmieci to urządzania elektroniczne i elektryczne, działające na prąd lub baterie. Do najpopularniejszych elektrośmieci można zaliczyć lodówki, komputery i różnego rodzaju sprzęty AGD oraz RTV. Należy podkreślić, że takie wyroby, jak ładowarki, kable i telefony komórkowe, również należą do kategorii elektrośmieci, których nie można wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zużyte sprzęty AGD powinny być oddawane do specjalnie wyznaczonych miejsc. Są to, przede wszystkim punkty selektywnej zbiórki odpadów. Każda gmina i miasto w Polsce udostępnia listę miejsc, które prowadzą zbiórki tego rodzaju odpadów. Dodatkowo wiele przedsiębiorstw prowadzi działalność, polegającą na odpłatnym odbiorze od użytkowników, zużytego sprzętu AGD. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości zorganizowania własnego transportu elektrośmieci. Wyspecjalizowane podmioty dostarczą stary sprzęt AGD do punktu, w którym prowadzona jest zbiórka tego rodzaju odpadów i ich utylizacja.
Zużyty sprzęt AGD – jak poprawnie utylizować elektrośmieci?
Należy mieć na uwadze, że elektrośmieci nie mogą być mieszane z innymi odpadami komunalnymi lub porzucane na nielegalnych wysypiskach śmieci. Takie działania sprawiają, że zużyty sprzęt AGD rozkłada się przez setki lat, wydzielając przy tym metale ciężkie i rakotwórcze pierwiastki. Dodatkowo mieszanie elektrośmieci z odpadami wytwarzanymi w przedsiębiorstwach lub w gospodarstwach domowych, może prowadzić do znacznego zmniejszenia liczby surowców, możliwych do odzyskania ze zużytego sprzętu AGD. Elektrośmieci, które powinny zostać dostarczone do odpowiedniego punktu zbiórki odpadów, są oznaczone charakterystycznym symbolem, przedstawiającym przekreślony kosz na śmieci. Użytkownik takiego wyrobu jest zobowiązany do jego dostarczenia do miejsca, które odpowiada za właściwe przetwarzaniem elektrośmieci. Warto podkreślić, że podmioty zajmujące się sprzedażą urządzeń RTV i AGD, również są zobowiązane do bezpłatnego przyjmowania zużytego sprzętu. Klient kupując nową lodówkę lub pralkę, ma możliwość przekazania starego sprzętu sprzedawcy, a ten musi go poprawnie zutylizować. Oddając zużyty sprzęt AGD do elektrośmieci, trzeba pamiętać, aby był on kompletny. Punkt zbiórki odpadów ma prawo odmówić przyjęcia tego rodzaju odpadów, które zostały pozbawione podzespołów lub części składowych. Poszukując w sieci firmy zajmującej się utylizacją elektrośmieci, warto spojrzeć na wyniki rozgrywek sportowych na stronie internetowej bet.pl, korzystając z ForBET kodu promocyjnego na bet.pl.
Nieprawidłowa utylizacja zużytego sprzętu AGD wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Za wyrzucenie takiego odpadu w miejscu do tego nie przeznaczonym, grożą wysokie kary grzywny, wynoszące nawet 5000 zł.